Jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka?
Není samozřejmé, že umírajícího rodina doprovází v jeho posledních chvílích. Často je člověk s terminální diagnózou odsunut do odborného lékařského zařízení. Ale stačí to k tomu, abychom se smrtí vyrovnali? Odsunout smrt a učinit z ní jen jednu z definitivních diagnóz?
Ti, kteří se rozhodnou o člověka pečovat doma, na sebe berou nelehký úkol. Musí se vyrovnávat s fyzickými a psychickými stavy nemocného, stejně jako se svými bolestmi a otázkami.
Mgr. Vladimír Sácký ve spolupráci s centrem odlehčovacích a denních služeb Siloe, provozované Slezskou Diakonií, se pokusil dát pečujícím odpověď. V prostorách Domu knihy Librex se 25.9.2012 konala přednáška s názvem „Jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka“. „Dlouhodobě spolupracuji s podpůrnou skupinou pro pečující osob s Alzheimerovou chorobou. Právě zde jsem si uvědomil, že především pečovatelé, rodinní příslušníci nemocných, potřebují velkou dávku opory. Vždyť oni se zavázali, že budou k dispozici často dvacet čtyři hodin denně člověku, u něhož naděje na zlepšení stavu je nulová. Musejí se vyrovnávat se ztrátou milované osoby ještě mnohem dříve, než fyzicky přestane existovat,“ vysvětluje Sácký smysl přednášky. „Chtěl bych všechny pečovatele vybídnout, aby se nebáli vyjádřit své pocity zmaru, bolesti, únavy a jiných emocí, které jejich těžký úkol provázejí. A aby se nebáli truchlit, protože jen to jim pomůže, vyrovnat se se ztrátou blízké osoby. Není to proces, který by se dal uspěchat, chce to čas. A v případě, že Vám připadá, že je nad Vaše síly, neváhejte se obrátit na přátele a i na odborníky,“ povzbuzuje psychoterapeut.
ZAJÍMAVOSTI...
léčení duševních chorob a hraničních stavů psychologickými prostředky, tj. slovem, gestem, mimikou, mlčením, případně úpravou prostředí; je jedním z účinných způsobů psychické pomoci, plánované, promyšlené