Letošní sympozium v Opočně: „Dětství, trauma a identita.“
XVI. psychoanalyticko – psychoterapeutické sympozium se již tradičně konalo v Kodymově domě v Opočně. V rozmezí dvou dnů, 4. až 5. září, byly přednášeny příspěvky tuzemských psychoanalytiků i zahraničních kolegů. Pestrým a do praxe přínosným programem provázel doc. Jiří Kocourek. Mezi posluchače zavítala i britská terapeutka, tanečnice a zpěvačka Victoria Stevens, PhD., M.A., B.A., spoluautorka programu Zdravá škola v České republice.
„Její opravdu rozsáhlý příspěvek na téma Dětství, trauma a identita byl obdivuhodný v propojení teoretických aspektů z oblasti neurovědy a psychoanalýzy aplikovaných do přednesené kazuistiky. Cílem jejího energického a esteticky působivého vystoupení, bylo osvětlení promítnutí extrémních raných traumat do dospělosti a interdisciplinární přístup k této problematice. Myslím, že se jí to povedlo,“ vyjádřil se k příspěvku Mgr. Vladimír Sácký, který se také jako jiní mladí kolegové, sympozia zúčastnil.
Dalšími zajímavými příspěvky byly „Pokoj nic“ MUDr. Petra Pötheho, který se zabýval terapií předškolního chlapce po úmrtí sestřičky. Také kupříkladu prezentace výzkumu MUDr. Silvie Nűrnbergerové na téma „Vývoj traumatu u ukrývaných dětí“. Sympozium bylo jako každoročně doplněno o zajímavý kulturní program.
ZAJÍMAVOSTI...
léčení duševních chorob a hraničních stavů psychologickými prostředky, tj. slovem, gestem, mimikou, mlčením, případně úpravou prostředí; je jedním z účinných způsobů psychické pomoci, plánované, promyšlené