Psychoterapie
Co nabízím
Ve své soukromé poradně nabízím především bezpečný prostor pro vyjádření, zachování mlčenlivosti a diskrétnost.
Spolupráce probíhá formou:
- individuální psychoanalytické psychoterapie
- skupinové psychoanalytické psychoterapie
- poradenství
- konzultace přes Skype
Jak pracuji
V případě individuální psychoanalytické psychoterapie pracuji klasickým způsobem. Psychoanalýza je dlouhodobější práce, která se formou různých psychoanalytických technik snaží porozumět lidské psychice a léčbě psychických potíží. Odkrývá staré nevědomé aspekty duševního fungování, které jsou ve většině případů příčinou problémů a psychických poruch. Hlavním smyslem psychoanalytické psychoterapie je porozumět těmto nevědomím aspektům mysli v souvislosti s životním děním klienta a jeho potížemi. Spolu s klientem se snažím propracovat až ke kořenům potíží, k jejich skutečným příčinám. Tímto způsobem může klient přijmout vlastní minulost s kterou se vyrovnává a poté je schopen začít řešit svůj současný život.
V případě psychoanalytické skupinové psychoterapie je práce založena na stejných principech jako individuální psychoanalytická psychoterapie, s tím rozdílem, že vše se děje ve skupině více než pěti jedinců mezi kterými probíhá skupinová dynamika. Tímto se klienti dostávají k porozumění vlastního fungování ve společenských skupinách. V tomto smyslu je skupinová psychoanalytická psychoterapie použitelná i pro práci s různými pracovními týmy.
Poradenství je založeno na krátkodobějších konzultacích, kdy klient přichází s různými problémy. Nejčastěji jsou to vážnější životní problémy, které klienta konfrontují a on se tak dostává do krize. Klient si většinou neví sám rady, nemá komu by se svěřil, nebo se za své problémy stydí.
Jak probíhá sezení
Sezení v případě individuální psychoanalytické psychoterapie a poradenství trvá 50 minut. V případě skupinové psychoanalytické psychoterapie s více než pěti členy skupiny je potřeba obvykle 90 minut. Výběr klientů do skupiny je prováděn individuálně tzn. každý případný člen skupiny zvlášť.
První sezení je vždy poznávací. Spolu s klientem se snažím poznat jeho očekávání a přání a objasnit mu, jaké jsou možnosti naší spolupráce. Na základě těchto očekávání pak společně zformulujeme cíle naší spolupráce. Od těch se pak odvíjí i frekvence a délka setkávání.
Další sezení jsou ve znamení společné práce na klientem stanovených cílech a očekáváních. Tyto se v průběhu psychoterapie mohou pozměňovat v závislosti na klientově problému a vývoji jeho životní situace. Při terapii je pro mě důležité, aby naše spolupráce byla klientovi maximálně užitečná.
Obvyklé ukončení psychoterapie závisí na dosažených cílech a klientových očekáváních. V případě klientovy potřeby, lze kdykoliv ve spolupráci pokračovat.
Pokud máte pocit, že právě teď prožíváte krizi s kterou si aktuálně nevíte rady a tato by Vás nebo Vaše blízké mohla ohrožovat, navštivte nejbližší krizové centrum nebo volejte linku důvěry.
Má odborná způsobilost
FF OU, katedra psychologie a sociální práce, magisterské studium Sociální práce s poradenským zaměřením
státní zkoušky:
- Sociální práce a psychologické poradenství,
- Metody a management sociální práce,
- Sociální práce a sociální politika.
- Pedagogika a psychologie,
- Didaktika oboru.
Institut aplikované psychoanalýzy (IAPSA), Výcvik ve skupinové psychoanalytické psychoterapii.
- Odborný garant doc. PhDr. Jiří Kocourek PhD.,tréninkový a supervizí psychoanalytik, (člen ČPS, IPA),
- ukončení výcviku (2010),
- pracuji pod supervizí členů ČPS a ČLS JEP.
FF OU, katedra psychologie, bakalářské studium Psychologie
státní zkoušky:
- Teoretické základy psychologie
- Vybrané aplikační oblasti psychologie
Odborné aktivity a přednášky
- Česká asociace pro psychoterapii -účast na konferenci: Identita české psychoterapie (2016).
- Institut psychoterapie dětí a rodičů, s.r.o, MUDr. Peter Pöthe - semináře: Psychoterapie dětí a adolescentů (2015, 2016).
- Psychiatrická nemocnice v Opavě - Odborná stáž v PN Opava na odd. H (léčba, doléčování, rehabilitaci a resocializaci pacientů především s psychotickým onemocněním), (2015).
- Krizové centrum Ostrava o.s - Účast na konferenci Budoucnost krizové pomoci (2015)
- Přednáška na konferenci Důstojné stáří s demencí: Demence – kazuistické případy agresivity (Domov pro seniory Krnov, 21.9. 2016)
- Přednáška na téma: Sny a jejich význam pro poznání osobnosti (obec Bolatice 19.11.2015); Jak se vyrovnat se ztrátou blízkého, (obec Bolatice, 16.4. 2015); Jak přežít Alzheimera (obec Bolatice, 26.11. 2014)
- Dobré ráno – Česká televize: Na čem "ujíždíme"? (19.1. 2015)
- Dobré ráno – Česká televize: Žádné smutky! (13.10. 2015)
- Přednáška na téma: Nebojte se psychoterapie aneb o pomoci bolavé duši (Iskérka o.p.s., Rožnov pod Radhoštěm, 22.10. 2015)
- Přednáška na workshopu O pomoci těm co bolí duše: Psychoanalytická psychoterapie – způsob psychoterapeutické pomoci (Domov Slunovrat o.p.s., 26.9. 2014)
- Přednáška: Jak přežít Alzheimera – Hlučínská televize (3.12. 2014)
- Ostravská univerzita, Filozofická fakulta, katedra psychologie – externí učitel (2012,2013,2016),
- IAPSA, Účast na odborném Psychoanalyticko-psychoterapeutickém sympoziu v Opočně, 2005, 2006, 2009, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016
- přednáška na téma: Jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka, Dům knihy Librex, 21.9. 2012,
- přednáška na téma: Agresivní pacient a jeho zvládání, DKMO, 21. 11. 2010,
- přednáška na téma: Pomoc pečujícím o osoby s Alzheimerovou chorobou, Dům knihy Librex, 23.6. 2010.
Nejedná se o zdravotní služby!
ZAJÍMAVOSTI...
léčení duševních chorob a hraničních stavů psychologickými prostředky, tj. slovem, gestem, mimikou, mlčením, případně úpravou prostředí; je jedním z účinných způsobů psychické pomoci, plánované, promyšlené