Může být psychoterapie součástí prevence rakoviny?
14. květen je letošním Českým dnem proti rakovině. Liga proti rakovině se prodejem květů měsíčku lékařského se stužkami snaží už řadu let bojovat proti této zákeřně nemoci osvětou a získáváním finančních prostředků na prevenci, výzkum a vybavení onkologických center. Jak ale rakovina souvisí s psychikou a životním stylem? A může pomoct psychoterapie?
„Rakovina se opravdu týká každého z nás, neznám člověka, který by ve svém příbuzenstvu nebo mezi přáteli neměl někoho, kdo by bojoval s touto zákeřnou chorobou,“ sděluje svůj pohled na rakovinu soukromý psychoterapeut Mgr. Vladimír Sácký. „Psychická podpora ve formě poradenství nebo psychoterapie je důležitá nejen jako prostředek ke zmírnění dopadů rakoviny na život nemocného a jeho blízkých, ale i jako prevence. Určité typy chování nás totiž disponují ke zvyšování míry stresu a tím přispívají k rozvoji onemocnění u disponovaných osob. Když odstraníme nevhodné vzorce chování a snažíme se o zachování zdravého životního stylu, snižujeme riziko, že nás rakovina takříkajíc „položí na lopatky“. A prevence je určitě lepší než léčba,“ shrnuje s úsměvem přínos psychoterapie pro prevenci rakoviny Sácký.
Vypořádávání se s rakovinou
Z pohledu pacienta představuje nádorové onemocnění ohrožení na tělesné, sociální a emocionální rovině. Každý prožívá svou nemoc subjektivně, ale zvláště u rakoviny platí, že prožívání nemoci popřípadě psychická porucha, která vznikne v průběhu onemocnění nebo na kterou má pacient „založeno“ již dříve, ovlivňuje proces uzdravení, popřípadě dožití pacienta.
Pacienti se s diagnózou vypořádávají různě. Někdy jsou to defenzivní strategie – vyhýbání se aktivitám, přátelům, rezignace, pasivní přijmutí nemoci jako osudu. Jiní jsou nastavení ofenzivně, bojovně – aktivně se zapojují do osvěty, pomáhají druhým lidem, snaží se všemožně rozptýlit. Rozhodující vliv na zpracování nemoci mají sociální a mezilidské vztahy.
„Mně samotného v poslední době velmi oslovil cyklus České televize Život se smrtí. Bylo v něm realisticky ukázáno, jak s touto zákeřnou chorobou bojují jednotlivci, ale i celé rodiny. Každý svým způsobem. Naše společnost si jen pomalu připouští, že téma nemoci a smrti je součástí života a v zápalu mládí, zdraví a touhy být úspěšní, někdy zapomínáme na skutečné priority v životě i my. Život se smrtí nám je jasně připomenul,“ končí svou úvahu nad tématem rakoviny psychoterapeut Sácký.
Zdroje:
Tress, Wolfgang a kol.: Základní psychosomatická péče. Vyd. 1., Praha: Portál, 2008. 400 s.
http://www.denprotirakovine.cz/index.html
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10529011887-zivot-se-smrti/
ZAJÍMAVOSTI...
léčení duševních chorob a hraničních stavů psychologickými prostředky, tj. slovem, gestem, mimikou, mlčením, případně úpravou prostředí; je jedním z účinných způsobů psychické pomoci, plánované, promyšlené